OMÜ’de “İklim için İşbirliği ve Yeşil Mutabakat” çalıştayı

Yazar: yuksel.ardali | Tarih: 19 Ocak 2022

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Karadeniz’de iklim değişikliğinin etkilerini tartışmak, farkındalık oluşturmak ve sürdürülebilir çözümlere ilişkin önerileri belirlemek üzere “İklim için İşbirliği ve Yeşil Mutabakat” konulu çalıştay düzenledi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Zor bir süreç. Bugün dereceye baktığımızda hava sıcaklığı 19 derece. Geçen yıl da buna benzer bir durum olmuştu. Su noktasında geçen yıl sıkıntı yaşamamak için ciddi hesaplamalar yapmıştık. Stoğumuz azalmıştı.

Eski bir hat vardı bizim. Motorların bakımını yaptık. O hat ile Suat Uğurlu Barajı'ndan Çakmak Barajı'na takviye yapmaya başlamıştık. Tam o takviyeleri yaparken Allah'a şükür şubat ayında kar yağmaya başlamıştı. Şu anda barajlarımızda önümüzdeki bizim 13 ay su stoğumuz var. Ben 60 yaşına gelmiş biriyim. Ocak ayına biz hep kar ile girerdik. Kar taneleri arasında yeni yılı karşılarken, şimdi bir bahar havası dönemi” diye konuştu.

“Dünyanın bizi gelecekte nereye götüreceğini bilmediğimiz bir durumla karşı karşıyayız” diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Buna dünya çare aramaya gayret ediyor. Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde iklim değişikliği ile mücadele konusunda bir seferberlik hali ile hareket ediyoruz.

Bakanlığımızın ismi de konuya dikkat çekme amacıyla değişti. Aslında bu çalıştayda bize en çok yarayacak şey; neleri nasıl yapacağımızı konuşup uygulamaya koymak ve farkındalık oluşturmak. Belediye uygulamalarımızda da biz bu bilinçle hareket ediyoruz. Şu anda SASKİ idaremizle birlikte su kaynakları noktasında çok kapsamlı bir çalışmamız var. Su kaynaklarının doğru kullanıldıktan sonra arıtılıp ve tekrar deşarj edilmesi şeklini tamamen bir proje haline getirdik. Bununla ilgili her şeyi yapıyoruz” dedi

Karaaslan : Havamıza, toprağımıza, suyumuza sahip çıkmalıyız AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da çalıştayda konuşma yaptı. Karaaslan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Dünya 5’ten büyüktür çıkışı, iklim değişikliğinde de karşılığını bulmaktadır. Bütün dünyanın birlikteliğe ihtiyacı var.

Gelişmiş ülkeler kendi atıklarıyla dünyayı kirletmeye hala devam ediyor. O yüzden samimiyet önemli. Yapılan bütün çabalar değerli. AB yeşil mutakabatı, 2030 yılında karbon azaltımını ve karbonun nötr olmasını ifade ediyor. Elbette üretim, sanayi, şehirler büyümeye, insanlar kazanmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak meseleye çok farklı noktadan baktıklarını vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, “Çevreyi artık bir hassasiyet, sevgi, özel bir durum olarak görmek, çevreyle ilgili her meseleyi artık hayatımızın merkezine alarak yaşamak durumundayız. İnsanız ve hepimiz iz bırakıyoruz. Üretim, gelişim ve kalkınma devam edecek. Ama üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Havamıza, toprağımıza, suyumuza sahip çıkmalıyız” dedi.

Bakan Yardımcısı Tuzcu : Türkiye lider ülkelerden biri olacak Yeşil dönüşümün risklerin yanında fırsatlar da sağlayacağını belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ise, “AB’nin Yeşil Dönüşüm olarak açıkladığı plan birçok ülke için risk içerse de Gümrük Birliği ilişkisinden dolayı Türkiye için ciddi potansiyel, fırsatlar da beraberinde getiriyor.

Ben önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bu alanda buna maruz kalan ülke değil, Yeşil Dönüşümü hem önceleyen hem de sürükleyen lider ülkelerden birisi olacağını düşünüyorum. Özellikle Asya kaynaklı ihracata karşın Avrupa Birliği ile çok daha uyum içerisinde bir ticaret altyapısı olan Türkiye’nin çok daha öne çıkacağını ve kısa zamanda da bunun meyvelerini göreceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.