Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlük Binası Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
0362 312 19 19

Sıfır Atığa Mimari Bakış

Anasayfa » Sıfır Atığa Mimari Bakış

20/02/2019

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi Öğrenci Projeleri Sergisi, Mimarlık Fakültesinde ziyarete açıldı.

Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinin dönem sonu projelerinden oluşan sergiye; Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Mimarlık Fakültesi Fuaye Alanında gerçekleşen törende açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Derya Oktay “Gerçekleşen bu etkinlik bizim için sergiden öte bir anlam taşıyor. Çünkü biz 5 buçuk yıl önce burayı devraldığımızda bir inşaat ortamında eğitime başlamıştık. Yaşanan sıkıntıların etkisiyle bir açılış yapamamıştık. Bugünü, değerli konuklarımızın da aramızda bulunduğu bir açılış gibi algılıyorum. Serginin en önemli amacı teşvik edici olmasıdır. Kaliteli ürünlerin sergilenmesi bir öğrenci için en büyük ödüllerden birisidir. Son olarak bugün burada bulunan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Törende söz alan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise “Öncelikle bu güzel sergide birlikte olmanın verdiği mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. Mimarlık Fakültemiz OMÜ’nün en yeni fakültelerinden birisi. Her ne kadar 5 buçuk yıldır öğrenci alımı olsa da bu sene inşallah üçüncü mezunlarını verecek. Her şeye rağmen Fakültemizden güzel işler çıktığını görmek de beni ayrıca mutlu ediyor. Yeni açılmış bir fakülte olmasına rağmen kapatılan üniversitenin öğrencilerini de alarak eğitim vermeye çalıştığı için zaman zaman sıkıntılar yaşadıklarını biliyorum. Bizim için öğrencilerimizin hangi şehirden, hangi mekândan geldiklerinin hiçbir önemi yok. Hepsi bizim için çok değerlidir. Onlara iyi yetişebilmeleri için aynı imkânları sunmaya gayret ettik, ama olağan dışı sebeplerle birtakım sıkıntıların yaşanmış olması da muhtemeldir. Bunun herhangi bir ayrımdan değil, karşılaşılan şartlardan olduğu takdir edilecektir. Bugün öğrencilerimizin, hocalarının nezaretinde sergiledikleri projelerini inceleyeceğiz. Güzel örneklerin olduğunu görüyoruz. Sorumlu hocalarımızı ve ekibini tebrik ediyor, katılan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Son olarak sergiyi değerlendiren Vali Osman Kaymak “OMÜ, Samsunumuz için büyük bir değer. Çok köklü ve saygın bir üniversite ve biz Üniversitemizle iftihar ediyoruz. Şüphesiz ki üniversitelerde eğitim hayatı çok önemli. Diplomaların belli bir değeri vardır ama bazen de öğrenci kendi kendini yetiştirerek yaptığı çalışmalarla diploma derecesinin üstüne çıkar. Bu yüzden yapılan projeler benim için çok anlamlı. Öğrencilerimizin hazırladığı projeler belki de geleceğimize ışık tutacak. Gelecekte iyi bir kariyer yapmak açısından iyi bir eğitim çok önemli. Siz geleceğin mimarları olarak umuyorum ki kariyeriniz boyunca insana değer veren mimari yapılar yapacaksınız. Her iş emek gerektiriyor ve sizin, öğrendiklerinizle emeğinizi birleştirip ihtiyaçlardan yola çıkarak mimari projeler ortaya koymanız çok daha anlamlı olacaktır.” dedi.

http://www.omu.edu.tr/tr/icerik/sifir-atiga-mimari-bakis