Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlük Binası Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
0362 312 19 19

OMÜ Çevre Topluluğu Gerçekleştirdiği Projeyle Kuş Evleri Yaptı

14.04.2021
OMÜ Çevre Topluluğu Gerçekleştirdiği Projeyle Kuş Evleri Yaptı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çevre Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ‘Kuşlar Yuvasız Kalmayacak’ adlı projeyle kuşların yaşamlarını daha kolay sürdürebilmesi için kuş evleri yapıldı.

Çevre ve Düzenleme Müdürlüğünün uygulama birimlerinde öğrencilerle birlikte yapılan kuş evlerinin ilk örnekleri Kurupelit Yerleşkesi’nde bulunan ormanlık alanlardaki ağaçlara asıldı. Doğa ve çevre üzerine örnek çalışmalar yürüten OMÜ Çevre Topluluğu, projeyle öğrencilere farkındalık kazandırmayı amaçlıyor.

“Çevreyi ve doğal varlıkları korumak herkesin asli görevi”

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan OMÜ Çevre Topluluğu Başkanı Batuhan Ateşli, içinde bulunulan yüzyılın, birçok teknolojik imkânı insanlığın hizmetine sunarken bir yandan da insanlığın ortak mirasında bulunan ve çevreden geri getirilmesi zor olan varlıklara da zarar verdiğini söyledi.

Belirli bölgelerdeki nüfus yoğunlaşması sonucunda plansız sanayileşme ve çarpık kentleşmeyle birlikte doğanın kendini yenilemesinin her zaman mümkün olmadığını belirten Başkan Ateşli, bu nedenle çevreyi ve doğal varlıkları korumanın herkesin asli görevi olduğunu vurguladı.

Başkan Ateşli, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler de bu bağlamda çevre topluluğu olarak kuş evleri projesini hazırladık. Kuş evleri projemizde amaçlanan; kültürel ve tarihî değerlerimize sahip çıkmak, değerlerimizi tanıtmak, biyolojik çeşitliliğin tehlikeye düşmesini engellemek ve çevremiz için bir farkındalık yaratmaktır.”

Son olarak Başkan Ateşli, yeşil üniversite sıralamasında öğrencilerin gerçekleştireceği ve OMÜ’yü daha yukarılara çıkarmayı hedefleyen projelerde her zaman onların yanlarında olduklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a teşekkürlerini iletti.