Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlük Binası Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
0362 312 19 19

Rektör Bilgiç, Dünya Çevre Günü’nde Çiçekleri Toprakla Buluşturdu

15.06.2020
Rektör Bilgiç, Dünya Çevre Günü’nde Çiçekleri Toprakla Buluşturdu

Rektör Bilgiç, Dünya Çevre Günü’nde Çiçekleri Toprakla Buluşturdu

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolasıyla Üniversitenin merkez kampüsünde organik atıklardan elde edilen kompost (gübre) ile yetiştirilen çiçekleri toprakla buluşturdu.

Rektörlük binasının bahçesinde düzenlenen sembolik törene; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Ardalı, Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya, idari yöneticiler ve çevre düzenlemede görev alan işçiler katıldı.

“Sıfır Atık” projesi kapsamında yürütülen faaliyetlere dikkat çeken Rektör Bilgiç, bu kapsamda Üniversitenin organik atıklarından elde edilen kompostun, Üniversite bünyesindeki park ve bahçelerin yeşillendirilmesi ile ormanlık alanların iyileştirilmesinde kullanılacağını söyledi.

Rektör Bilgiç “Öğrencilerimiz, kampüste daha güzel bir çevreyle iç içe olacaklar”

OMÜ Rektörü Bilgiç, yaptığı açıklamada doğa ve çevrenin korunmasına işaret ederek “Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle kampüsümüzde farklı çiçek türlerine can vermek, onları toprakla buluşturmak için toplandık. Dünya, bütün canlıların yaşayabileceği ve hepimize yetecek büyüklükte ve dolayısıyla bütün canlıları bir arada barındırdığı ölçüde anlamlı. İnsanlar olarak üzerinde yaşadığımız doğal yaşam alanlarının korunması, geliştirilmesi ve güzelleştirilmesi adına sorumluluklarımız ve bu uğurda yapmamız gereken işler var.” dedi.

OMÜ’nün, mavinin ve yeşilin buluştuğu güzel bir kampüse sahip olduğunu belirten Rektör Bilgiç, kampüsü güzelliğini koruyarak gelecek nesillere bırakmakla yükümlü olduklarını vurguladı. Bilgiç ayrıca, çevre düzenleme birimlerinin ve diğer çalışma arkadaşlarının kampüsü geleceğe daha iyi taşıyabilmek için planlı ve koordine bir biçimde çalıştığına dikkat çekti. Dünya Çevre Günü’nde kampüsün çoğu noktasında farklı çiçek türlerini toprakla buluşturduklarına değinen Bilgiç, Rektörlük önünde de bugünün anısına çiçekleri toprağa ektiklerini söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Öğrencilerin bugün Üniversitede olmasını çok istediğini anlatan Bilgiç “Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle öğrencilerimiz evlerindeler ancak inanıyoruz ki kısa sürede kampüslerine kavuşacaklar ve bıraktıklarından daha güzel bir çevreyle içi içe olacaklar. Bizler de bu anlamda hazırız ve öğrencilerimizle buluşmayı umuyoruz.” sözlerine yer verdi.

OMÜ’nün organik atıkları yeşile hayat veriyor

Yazın gelişini ve enerjisini çalışanlarına ve öğrencilerine yansıtmaya çalışan OMÜ, bu zorlu süreçte başarılı bir geri dönüşüm zinciri ile örnek teşkil ediyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde toprakla buluşturulan çiçeklerin güçlendirilmesinde kullanılan kompost, Üniversitenin uzun süredir yürüttüğü “Sıfır Atık” çalışmalarının bir ürünü.

Konuyla ilgili bilgi veren Rektör Danışmanı ve OMÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Ardalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan “Sıfır Atık” projesinin; israfın önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi, atığın oluşması durumunda ise geri kazanımın sağlanmasını kapsayan bir proje olduğunu söyledi.

Ardalı, “Sıfır Atık” projesi kapsamında OMÜ’de öğrenci ve personel yemekhanelerindeki yemek atıkları ile kampüsteki bitkisel atıkların Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya ve ekibi tarafından kompostlanarak organik gübreye dönüştürüldüğünü belirtti.

Konuşmasının devamında doğal dengenin korunmasının yanı sıra toprağın ve bitkinin verimini artıracak olan bu kompostların, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından üretilen mevsimlik çiçeklerin yetiştirilmesinde kullanıldığını aktaran akademisyen Ardalı, bu kapsamda yetiştirilen 30 bin mevsimlik çiçeğin, kampüsün refüjlerini ve yaşam alanlarını süslediğine dikkat çekti.

Katı atıkların, uzun yıllarca ülkemizde gelişigüzel olarak açık depolama alanlarında bertaraf edildiği bilgisini paylaşan Ardalı, bu alanların; yüzey ve yeraltı suyu kirliliği, toprak ve hava kirliliği ile görüntü kirliliğinin yayılması gibi pek çok olumsuz sonuçlara yol açtığını hatırlattı. Ardalı, doğal kaynakların bilinçsizce kirletilmesi ve tüketilmesinin gelecek nesiller için küresel ölçekte önemli tehditler oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Yiyecek atıkları gübreye dönüşüyor

Katı atık kompozisyonu içerisinde yüksek oranda bulunan yiyecek atıklarının değerlendirilmesinde en etkili ve pratik yöntemin kompostlaştırma olduğunun altını çizen Ardalı, kompostlaştırmanın; organik atıkların biyokimyasal olarak aerobik koşullar altında parçalanarak stabil, hijyenik bir ürüne dönüştürülmesi işlemi olduğunu dile getirdi.

Sıfır Atık Sistemi, OMÜ’nün merkez kampüsü ile ilçelerdeki kampüslere kuruldu

Ardalı, konuşmasını “OMÜ, hem küresel iklim değişikliğinde mücadeleye destek vermek hem de tesislerindeki atık yükünü azaltmak amacıyla kompostlanabilir atıklarını değerlendiriyor. Oluşan kompost, Üniversite kampüsünde toprak besleyici ve destekleyici bir ürün olarak kullanılıyor. Organik atıkların çevreye faydalı olacak biçimde dönüştürülmesi; OMÜ için bir prestij kaynağı olmakla birlikte, sürdürülebilir yeşil kampüste değerlerin güçlenmesi için de oldukça önemli.” ifadeleriyle tamamladı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü, İsveç’in başkenti Stockholm’de 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Konferansı’ndan bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanıyor.

tr_TRTurkish