Üniversitelilerden Çocuklara Çevre Eğitimi22/03/2019
 

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan ve içerisinde Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) de yer aldığı “Emeğimiz Eğitim İçin” projesi kapsamında OMÜ öğrenci kulüplerinden Deniz Elçileri Topluluğu, suda yaşayan canlıların korunması ve temiz çevre bilincinin oluşması için çocuklara "Mavi Bir Gelecek" başlığıyla çeşitli eğitimler verdi.

OMÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Murat Terzi koordinatörlüğünde, Asarcık ilçesine bağlı Gökgöl Şehit Mahir Emen İlkokulunu ziyaret eden Deniz Elçileri Topluluğu öğrencileri; Deniz Eğitim Atölyesi ile yaşam döngüsü, su ve çevre temalı sunumlar yaptı.

Eğitimlerde; deniz ekosistemi ile ilgili eğitsel oyunlar, okul dışı çevre düzenlemesi, okul iç ve dış duvarlarına görsel çizimler ve çocuklar için yüz boyama gibi faaliyetlere yer verilirken, yine üniversite öğrencileri tarafından "Mahremiyet Eğitimi", "Tarih Atölyesi" ve "Resimleriyle Çocuk" gibi çocuklar için hem eğitici hem de eğlenceli atölyeler yapıldı. Ayrıca, çocuklara bir aile resmi çizdirilerek resimlerin psikanalitik değerlendirmesi yapılırken, Okul Müdürü ve öğretmenlerin de katıldığı çocuk oyunları hep birlikte oynandı. Öğrencilere kitap ve balon dağıtan üniversite öğrencileri ile çocuklar unutulmaz bir gün yaşadı.