Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlük Binası Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
0362 312 19 19

OMÜ’NÜN ‘ÇEVRECİ’ ÖĞRENCİLERİ SEFERBER OLDULAR!

14.06.2020
OMÜ’NÜN ‘ÇEVRECİ’ ÖĞRENCİLERİ SEFERBER OLDULAR!

Samsun OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülten İmamoğlu önderliğindeki bir grup öğrenci, Sinop’un cennet kumsalında ‘çevre temizliği’ yaptı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülten İmamoğlu yönetiminde yürütülen Disipler Arası Sanat Dersi’nde geliştirilen ‘Denge’ projesi kapsamında, Sinop’un doğal güzellik harikası Sarıkum Kum Plajı’nda ‘çevre temizliği’ yapıldı.

BU CENNET NASIL KİRLETİLİR?
Prof. Dr. Gülten İmamoğlu ve beraberindeki OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri, Sarıkum Sahili’nde ambalaj atıkları başta olmak üzere tüm kirli malzemeleri topladı. Sinop Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte OMÜ’lü öğrenciler, “Böyle bir cennetin kirletilmesi inanılır gibi değil. Doğal güzelliklerimize sahip çıkmak zorundayız” dediler.

ÇILGIN TÜKETİM VE BOZULAN DOĞA
Yaptıkları anlamlı etkinlik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Gülten İmamoğlu ise şunları söyledi: “Doğal yaşamın hızla bozulduğu ve çılgın gibi tüketime yönlendirildiğimiz günümüzde kendi türü dahil yeryüzünde yaşayan tüm canlılara istemli ya da istemsiz ölümcül zararlar veren insanoğlunun vicdanı ile yüzleşmesini amaçlamaktayız. Evrende bizi kuşatan hava, su ve toprağı bizimle paylaşan tüm canlılara duyduğumuz sevgi ve saygının yaradana duyulan saygı kadar önemli olduğunun farkındayız.

‘VATAN SEVGİMİZİ GÖSTERDİK’
Mesleğimiz ne olursa olsun yaşama dair tüm çıktıların doğaya ve diğer türlere zarar vermesi noktasında hepimiz sorumluyuz. Bizler bu sorumluluğun tüketici halkası olarak Sarıkum Sahili’ndeki tüm ambalaj atıklarını toplayarak onu tüm öğrenciler ile beraber sanatsal bir forma dönüştürdük. Hem sahildeki güzellikleri gölgeleyerek çevreye zarar veren atıklardan arındırmış olacağız hem de ortaya çıkan sanat eseri ile her kesime örnek olmasını sağlayacağız.

OMÜ ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü olarak bu projelerin yaygınlaşmasını istiyor ve vatan sevgimizi göstermenin en iyi yollarından biri olduğuna inanıyoruz.”