Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlük Binası Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
0362 312 19 19

OMÜ Adım Adım Dumansız Yeşil Kampüs Olacak

14.06.2020
OMÜ Adım Adım Dumansız Yeşil Kampüs Olacak

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tüm kampüslerinde “Dumansız Yeşil Kampüs” politikası başlattı. Bu kapsamda 1 Haziran 2021’e kadar kademeli olarak OMÜ’nün açık ve kapalı tüm alanlarında, sigara ve diğer tütün ürünleri ile elektronik sigara kullanımı yasaklanacak.

OMÜ Senatosu 6 Aralık 2018’de aldığı karar doğrultusunda Üniversitenin tüm paydaşları için sağlıklı oluşturulması hedefiyle “Dumansız Kampüs Politikası” hayata geçirildi.  “Dumansız Yeşil Kampüs” sloganıyla başlatılan politika kapsamında 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle sigara ve diğer tütün ürünleri ile elektronik sigaraların OMÜ’nün tüm açık ve kapalı mekânlarında yasaklanması hedefleniyor.

OMÜ Yeşil Bayrak alabilecek

Sağlık Bakanlığı’nın sigara kullanımı konusundaki politikalarını desteklemeye ve üniversitelerde yaygınlaştırmaya dönük bir amacı da bulunan OMÜ’nün uygulamaya koyduğu “Dumansız Yeşil Kampüs” politikası, Yeşilay’ın üniversite kampüslerinde dumansız hava sahası oluşturmak, öğrencileri sigara bağımlılığı hakkında bilgilendirerek sigara dumanından korumak amacıyla hayata geçirdiği “Yeşil Bayrak”ı  da almaya hak kazanabilecek.

“Üniversitemizin doğal güzelliğini muhafaza etmemiz gerekiyor”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi sırtını ormanlık bir dağa yaslayan bir yapı. Üniversitemizin yeşilliğini korumak,  sahip olduğu temiz çevreyi muhafaza etmek için bir takım çalışmalarımız var. Bu doğal güzelliği muhafaza etmemiz ve gelecek nesile daha iyi bir şekilde teslim etmemiz gerekiyor. Gerçekleştirdiğimiz toplantılarda senatomuz çevrenin kirletilmesine sebep olan sigara içimini en aza indirmek için bir karar aldı. Proje başlangıcında “Dumansız Yeşil Kampüs” sloganıyla üniversitemiz içerisinde belirli yerler tespit edilerek öncelikle sınırlı alanlarda sigara içilmesi söz konusu iken 2021 yılının sonuna doğru Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüs içerisinde sigara içimini tamamen bitirerek projenin nihai amacına ulaşmasını sağlayacağız. Tabi ki alınan bu kararlar yeterli değil, üniversitemizin çalışanları ve öğrencilerinin de buna inanarak katkı sağlamaları gerekmektedir. Hem çevre temizliği hem de çevre sağlığı bakımından faydalı olan bu karar aynı zamanda insan sağlığı açısından da son derece önemlidir ve bunun farkındalığının artması için de bilimsel çalışmalar, etkinlikler ve bu fikirlerin sahiplenilmesine yönelik çalışmalar da yapılacaktır.

Sigaranın insan sağlığına zararının olmadığını söylemek mümkün değil, akciğer kanserini tetikleyici olduğu biliniyor. Sigara içen insanlar da kendi vücutlarına zarar verdiğinin farkındalar. Dolayısıyla insanın kendine zarar vereceği bir davranışı sergilemesi doğru değil. Bir alışkanlık olması ve zararını anlık olarak göstermediği için sigara içilmeye uzun yıllar devam ediliyor ve zararları ortaya çıktığında pişman olunuyor. Bu zararlar ortaya çıkmadan önce farkına varılarak bu alışkanlığın terkedilmesi gerekiyor. Şeklinde konuştu.

İlgili Bağlantı: https://www.youtube.com/watch?v=dCgcCJ85R6o&feature=youtu.be

http://www.omu.edu.tr/tr/icerik/omu-adim-adim-dumansiz-yesil-kampus-olacak